wtorek, 27 listopada 2012

Plan : 3 x zielona herbataDziś post o bogactwie zielonej herbaty. A przede wszystkim o jej właściwościach odchudzających ♥. Czy wiesz że picie trzech - czterech filiżanek zielonej herbaty dziennie może pomóc w zgubieniu zbędnych kilogramów? Za cały proces odpowiedzialne są obecne w zielonej herbacie katechiny,a w szczególności galusan epigalokatechiny (w skrócie EGCG), który znacznie przyspiesza metabolizm. Badania pokazują, że EGCG jest również  nawet kilkudziesięciokrotnie wydajniejszym antyoksydantem niż osławione witaminy C i E!

Dodatkowe korzyści z picia zielonej herbaty:
♥ zmniejsza apetyt
♥ zwalcza wolne rodniki = opóźnia efekty starzenia
♥ oczyszcza organizm wiążąc jony metali ciężkich
♥ rozjaśnia umysł, poprawia koncentrację i pamięć
♥ zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób jak miażdżyca tętnic, nowotwory

Zielona herbata pochodzi z Chin i otrzymywana jest z liści krzewu herbaty chińskiej (Thea sinensis). Chińczycy docenili jej zdrowotne właściwości już prawie 5 tysięcy lat temu. W odróżnieniu od herbaty czarnej, w procesie tworzenia herbaty zielonej jej najważniejsze związki czynne nie dezaktywizują się, dzięki czemu jest uważana za dużo bardziej wartościową a my możemy cieszyć się jej zdrowotnymi właściwościami!

 Sztuka parzenia

Sposób w jaki parzymy zieloną herbatę jest bardzo istotny! Temperatura parzenia powinna wahać się w przedziale 75 - 85 stopni Celsjusza a sam proces parzenia nie powinien trwać dłużej niż 2 do 7 minut. Spowodowane jest to faktem, iż długie parzenie liści herbaty powoduje ich fermentację i uwalnianie szkodliwych substancji do naparu. Co ciekawe, zielona herbata parzona 2-3 minuty ma właściwości pobudzające, zaś ta parzona dłużej wykazuje działanie relaksujące. Dobrze zaparzona zielona herbata ma cudowny aromat i pozbawiona jest goryczy.

Herbata zielona znana jest mi od dawna i bardzo ja lubię, niestety kiedyś piłam ją nieregularnie i z cukrem zabijając część jej cudownych właściwości. Mój plan 3 x zielona herbata polega na piciu trzech filiżanek zielonej herbatki dziennie:

1 x zielona herbata do drugiego śniadania (parzona krótko by pobudzić)
1 x zielona herbata pita na godzinę przed treningiem (parzona krótko by pobudzić i podwyższyć termogenezę - spalanie tłuszczu)
1 x zielona herbata pita wieczorem przed snem (parzona dłużej by zrelaksować i spalać kalorie gdy śpię :)

Kto się przyłączy ? ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz